Nasze działania i produkty mają jeden, według nas najistotniejszy dla człowieka cel – zdrowie.

+48 575 820 800
zamowienia@neospes.com

Blog

HomeZdrowieKapsaicyna
kapsaicyna zdrowie suplementy diety neo spes likopen amigdalina omega 3 omega 6 składniki diety zdrowie

Kapsaicyna

Kapsaicyna jest składnikiem aktywnym roślin z rodzaju Capsicum (pieprzowiec). Jest to organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryki chili. Działa na receptory bólu (nocyceptory), powodując uczucie pieczenia i ostrości w jamie ustnej.

Właściwości:

  • Walczy z nowotworami
  • Niweluje nadciśnienie
  • Działa przeciwbakteryjnie
  • Łagodzi ból
  • Odchudza
  • Naturalny antyoksydant
  • Chroni żołądek
  • Pobudza wydzielanie endorfin

Walka z nowotworami

W ciągu kilkunastu ostatnich lat opublikowano wyniki badań naukowych traktujących o antykancerogennych właściwościach kapsaicyny. Potwierdzono hamujący wpływ alkaloidu na rozwój nowotworów: płuc, okrężnicy, prostaty, glejaka, czerniaka.
Naukowcy potwierdzili, że kapsaicyna wywołuje apoptozę (zaprogramowana śmierć) komórek rakowych oraz niszczy ich mitochondria. Ale to nie jedyny wpływ kapsaicyny na nowotwory. Dodatkowo związek ten działa negatywnie na proces angiogenezy (formowanie nowych naczyń krwionośnych), który jest kluczowy podczas tworzenia się guza nowotworowego. Przez naczynia dopływa do komórek krew, a w raz z nią wszystkie potrzebne do życia składniki. Bez sieci naczyń guz nie jest w stanie się rozwijać, ani tworzyć przerzutów.

Nadciśnienie

Dzięki kapsaicynie dochodzi do poszerzenia światła naczyń krwionośnych (wazodylatacja) poprzez rozkurcz ich mięśniówki gładkiej. W tym momencie naturalną koleją rzeczy jest zmniejszenie oporu obwodowego i spadek ciśnienia krwi.

Działanie przeciwbakteryjne

Ekstrakt z ostrej papryki jest znany w wielu zakątkach świata. Mieszkańcy Ameryki Środkowej używają go do dezynfekcji ran po ukąszeniach czy ugryzieniach. W północno-wschodnich Indiach papryczki chili spożywa się w przypadku zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Mechanizm działania kapsaicyny nie jest nam jeszcze do końca znany. Wciąż trwają badania, ale już teraz wiemy, że wywołuje ona stres osmotyczny, niszczy struktury błony komórkowej mikroorganizmów, a także hamuje ekspresję genów odpowiedzialnych za wzrost.
Wykazano hamujący wpływ alkaloidu na rozwój różnych gatunków bakterii, jak np. Salmonella typhimurium czy Pseudomonas aeruginosa oraz innych drobnoustrojów, jak Saccharomyces cerevisiae. Dowiedziono również, że kapsaicyna jest inhibitorem wzrostu Helicobacter pylori, bakterii stanowiącej najczęstszą przyczynę choroby wrzodowej.

Łagodzenie bólu

Udowodniono, że kapsaicyna oddziałuje na receptory czuciowe bólu, które występują w obwodowym układzie nerwowym. W efekcie receptory, które odpowiadają za ból przechodzą w stan „uśpienia”. W dodatku rozgrzewa i pobudza przekrwienie.
To właśnie tę zależności wykorzystuje się w medycynie. Aktualnie powstaje wiele maści i plastrów, które mają za zadanie łagodzić ból. Jest tylko jeden problem, o którym trzeba pamiętać. Kapsaicyna nie leczy. To, że „wyłącza” receptory bólowe, wcale nie oznacza, że robi to samo ze źródłem bólu.

Zmniejszanie masy ciała

Odkryto, że kapsaicyna podkręca metabolizm oraz stymuluję produkcję adrenaliny i dopaminy, które zwiększają produkcję ciepła. W ten sposób dochodzi do pobudzenia, a co za tym idzie do zapobiegania odkładaniu tkanki tłuszczowej.
Ponadto kapsaicyna hamuje transkrypcję genów białek odpowiedzialnych za gromadzenie tkanki tłuszczowej, a pobudza transkrypcję genów odpowiedzialnych za produkcję enzymów, które redukują tłuszcze. Wszystko razem sprawia, że masa ciała zmniejsza się.

Naturalny antyoksydant

Im więcej badań prowadzimy, tym bardziej jesteśmy świadomi negatywnego wpływu wolnych rodników na organizm i tym bardziej intrygują nas wszystkie substancje, które mają właściwości przeciwutleniające. Kapsaicyna z papryczek hamuje reakcje utleniania, które są odpowiedzialne między innymi za rozwój miażdżycy. Ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby wieńcowe, czy zawał mięśnia sercowego.

Chroni żołądek

Życie jest pełne ironii. Choć powszechnie wiadomo, że lekarze odradzają jedzenie ostrych potraw przy problemach żołądkowych to okazuje się, że kapsaicyna chroni przewód pokarmowy. Dodatkowo udowodniono, że przyjmowanie małych dawek tego związku zapobiega chorobie wrzodowej żołądka. Dzieje się tak dlatego, że kapsaicyna wpływa na receptory i w efekcie dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, czyli do wzmożonego krążenia krwi w błonie śluzowej żołądka.
Jest jeszcze jedna zaleta – kapsaicyna pobudza żołądek do produkcji kwasów trawiennych, co wspomaga trawienie.
Należy jednak pamiętać, że w dużych stężeniach kapsaicyna może szkodzić nie tylko błonie żołądka, ale również wątrobie.

Wydzielanie endorfin

Kapsaicyna w pewnym sensie oszukuje nasz organizm. Mimo, że nie ma żadnego uszkodzenia, to tak drażni nasze receptory, że mózg dostaje informacje jakby do niego doszło. Można to porównać do sygnału alarmowego. Dzieje się źle? Boli? Więc mózg spieszy z pomocą i wydaje rozkaz o produkcji endorfin. Ich zadaniem jest m.in. uśmierzenie bólu. Przypomina to gaszenie pożaru, który nigdy nie istniał. Z drugiej strony pod ich wpływem czujemy się po prostu szczęśliwsi. W końcu nie bez powodu endorfiny nazywane są hormonami szczęścia.