Nasze działania i produkty mają jeden, według nas najistotniejszy dla człowieka cel – zdrowie.

+48 575 820 800
zamowienia@neospes.com

Blog

likopen zdrowie suplementy diety neo spes kapsaicyna likopen amigdalina omega 3 omega 6 składniki diety zdrowie

Likopen

Likopen jest to barwnik z rodziny karotenoidów – naturalnych przeciwutleniaczy, nadający owocom i warzywom czerwonawą barwę. Głównym źródłem likopenu są pomidory. Jego zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników, których nadmiar w organizmie doprowadza do tzw. stresu oksydacyjnego, a dalej do rozwoju wielu chorób, w tym tych nowotworowych. To właśnie z silnych właściwości przeciwutleniających wynikają prozdrowotne właściwości likopenu. Jednak nie tylko neutralizuje on wolne rodniki.

Właściwości:

 • Przeciwnowotworowe
 • Przeciwzapalne
 • Korzystne przy cukrzycy
 • Przeciwdziałające miażdżycy
 • Chroniące przed chorobami serca
 • Obniżające poziom „złego” cholesterolu
 • Poprawiające wygląd skóry
 • Dobroczynne dla wzroku
 • Ochronne przed UV
 • Przeciwdziałające osteoporozie
 • Przeciwdziałające bezpłodności mężczyzn

Likopen – działanie antynowotworowe

Liczne badania potwierdziły antynowotworowe własności likopenu przeciw wielu komórkom rakowym, przede wszystkim prostaty, szyjki macicy, żołądka, płuc, jelita grubego i skóry. Likopen przeznaczony jest dla wszystkich narażonych dziedzicznie na raka oraz wszystkich, którzy przyjmują nikotynę i alkohol lub często narażają się na promieniowanie UV. Sześcioletnie badania, którymi objętych zostało 48000 mężczyzn, pracowników opieki zdrowotnej, przeprowadzone w Akademii Medycznej na Harvardzie dowiodły, że osoby spożywające przetwory pomidorowe częściej niż 7 razy na tydzień są o 34% mniej narażone na rozwój raka gruczołu krokowego. Ponadto dieta bogata w likopen może również wspomóc leczenie raka prostaty. Tak wynika z badań przeprowadzonych wśród mężczyzn, którym trzeba było usunąć gruczoł krokowy. Przez 3 tygodnie podawano im likopen i okazało się, że u 80 proc. badanych rozmiary prostaty zmniejszyły się.

Dzięki likopenowi zmniejsza się również prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy. Z badań przeprowadzonych u kobiet, które są predysponowane do zachorowania na ten nowotwór, wynika, że wysoki poziom likopenu we krwi aż pięciokrotnie zmniejsza ryzyko rozwoju tej choroby.

Przeciwzapalne

Likopen może pomóc w zmniejszeniu różnych stanów zapalnych w ciele, np. zapalenia dziąseł, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Struktura likopenu jest podobna jak w przypadku znanego przeciwutleniacza, beta-karotenu, jednak jego aktywność antyoksydacyjna jest znacznie silniejsza. Likopen w warunkach laboratoryjnych wykazuje silne własności antytoksyczne.

Cukrzyca

Likopen pomaga chronić układ sercowo-naczyniowy diabetyków. Znacznie obniża ryzyko neuropatii cukrzycowej (uszkodzenie włókien wrażliwych i motorycznych nerwów kończyn dolnych – stopa cukrzycowa).

Miażdżyca (Arterioskleroza)

Likopen zmniejsza tworzenie tzw. komórek piankowatych, które odgrywają istotną rolę w rozwoju miażdżycy, a także zmniejszają ryzyko powstania zakrzepów żylnych.

Choroby serca

Autorzy badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Północnej Karoliny porównywali 1379 pacjentów ze Stanów Zjednoczonych i z Europy z zawałem serca z taką samą liczbą osób zdrowych. Wyniki ich badań dowodzą, że ryzyko zachorowania u osób z wysokim poziomem likopenu w organizmie jest o około połowę mniejsze niż w przeciętnej populacji.
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, których wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „PLOS One” twierdzą, że likopen poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego u pacjentów, którzy zmagają się z jego dysfunkcją, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. wylewu i zawału. Likopen reguluje bowiem funkcje śródbłonka i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych (żył, tętnic i naczyń włosowatych) u pacjentów z chorobami układu krążenia.

Cholesterol

Likopen wpływa hamująco na syntezę cholesterolu i pomaga w usuwaniu jego „złej” frakcji – LDL – z krwi. Potwierdzają to badania brytyjskich uczonych. Badane przez nich osoby przyjmowały likopen w postaci soku pomidorowego (400 ml) przez 3 tygodnie. W efekcie nastąpił u nich spadek poziomu cholesterolu całkowitego (TC) o 6 proc., a frakcji LDL o 13 proc.

Skóra

Do badania stanu skóry zastosowano nowoczesne urządzenia mierzące gęstość skóry (ultradźwiękowo), zaczerwienienie i głębokość zmarszczek. Zdrowi uczestnicy badania przez 12 tygodni dostawali suplement o składzie: 3 mg likopenu, 3 mg luteiny, 4.8 mg beta-karotenu, 10 mg alfa-tokoferolu i 75 mcg selenu. Mieszanina dla drugiej grupy nie zawierała luteiny, za to więcej likopenu (6 mg), inne składniki bez zmian. W porównaniu do grupy kontrolnej, obserwowano wzrost stężenia karotenoidów w surowicy krwi, a jednocześnie poprawiły się parametry skóry, np. mniejsza szorstkość, większa gęstość. A więc, są to składniki potrzebne skórze.

Wzrok

Istnieją również dowody świadczące o tym, że likopen może hamować zwyrodnienie plamki ocznej będące najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób w wieku powyżej 65 roku życia.

Promieniowanie UV

Naukowcy z uniwersytetów w Manchesterze i Newcastle dowiedli, że likopen zwiększa zdolność skóry do ochrony przed światłem ultrafioletowym. Już niewielka ilość likopenu zwiększa odporność skóry na promieniowanie słoneczne, co objawia się tym, że skóra pod wpływem działania słońca mniej się czerwieni. A skoro likopen chroni przed promieniami UVA i UVB, zmniejsza również ryzyko rozwoju raka skóry – czerniaka.

Mocne kości

Dieta bogata w likopen (a także inne karotenoidy) może ochronić przed nadmierną utratą tkanki kostnej. Tak wynika z badań, których wyniki zostały opublikowane na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”. W badaniu, które trwało 4 lata, wzięło udział 213 mężczyzn i 390 kobiet w wieku powyżej 75 lat. Wyniki doświadczenia potwierdzają ochronną rolę jaką pełnią karotenoidy na gęstość mineralną kości, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Likopen na bezpłodność

Likopen ma wpływ u mężczyzn na aktywność plemników, jest magazynowany także w prostacie. Panowie cierpiący na niepłodność o nieznanym charakterze, już po trzech miesiącach przyjmowania zwiększonych dawek likopenu, w większości (aż u 67% badanych!) pozbywali się tego problemu.

Polecamy Waszej uwadze:

Likopen w pomidorach leczy raka.