Nasze działania i produkty mają jeden, według nas najistotniejszy dla człowieka cel – zdrowie.

+48 575 820 800
zamowienia@neospes.com

Blog

HomeZdrowieCierpisz z powodu gorszego samopoczucia? Prawdopodobnie w Twoim organizmie brakuje tych składników!

Cierpisz z powodu gorszego samopoczucia? Prawdopodobnie w Twoim organizmie brakuje tych składników!

Zły dzień przytrafia się każdemu. Gorzej jeśli zmienia się w zły tydzień, miesiąc a nawet rok! Jeśli od jakiegoś czasu cierpisz z powodu gorszego samopoczucia, prawdopodobnie w Twoim organizmie brakuje następujących składników:

Witamina D

Choć witamina D znajduje się w niektórych produktach spożywczych jak sery, żółtka jaj i mięso ryb, to aż jej 80% syntezowane jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. W Polsce, gdzie upalne dni występują tylko kilka miesięcy w roku, łatwo o jej niedobór w organizmie. Jesienią, kiedy poziom witaminy D w ciele człowieka jest najmniejszy możesz odczuwać jego przykry skutek w postaci pogorszenia nastroju. W słoneczne dni łatwiej o jej odpowiednią podaż. Wystarczy poddać działaniu promieni słonecznych około 20 proc. powierzchni ciała, niezabezpieczonego kremem z filtrem. Niestety nawet tak krótka  ekspozycja skóry na promieniowanie UV może mieć dla niej negatywne konsekwencje. Bezpieczną alternatywą jest odpowiednia suplementacja.

Witaminy z grupy B

Każda witamina z grupy B ma wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, dlatego ich niedobór może prowadzić do poważnych problemów neurologicznych. Szczególną uwagę warto poświęcić witaminie B12 oraz B9 zwanej też kwasem foliowym. Naukowcy alarmują, że niedobór każdej z tych witamin może wywoływać objawy, które pojawiają się w przebiegu chorób psychiatrycznych. Witamina B12 znajduje się wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego na jej brak szczególnie narażeni są wegetarianie i weganie. W ich przypadku suplementacja tej witaminy jest koniecznością.

Witamina C

Senność, uczucie zmęczenia i zmniejszona motywacja do działania – tak przejawia się niedobór witaminy C. Jeśli zauważyłeś u siebie te objawy, wzbogać swoją dietę o owoce takie jak cytrusy, czarna porzeczka i truskawki, oraz warzywa – pomidory, paprykę, brokuły i natkę pietruszki. Oprócz lepszego humoru zyskasz też wiele innych korzyści płynących z antyoksydacyjnego działania witaminy C.

Magnez

Na pewno znasz co najmniej jeden z objawów niedoboru magnezu – skurcze mięśni. Ale czy wiesz, że braki w organizmie tego pierwiastka mogą przejawiać się też gorszym samopoczuciem? W przypadku stresu to właśnie magnez odpowiada za przywrócenie w organizmie stanu równowagi. Zadbanie o jego odpowiednią podaż pozwoli uporać się z problemami takimi jak uczucie niepokoju, zaburzenia koncentracji lub niespokojny sen.

Żelazo

Jeśli cierpisz na chroniczne zmęczenie, rozwiązanie swoich problemów możesz znaleźć właśnie w żelazie! Jego główną funkcją w organizmie człowieka jest transportowanie tlenu do poszczególnych narządów, co prowadzi do odpowiedniego natlenienia tkanek i w rezultacie redukuje zmęczenie. Żelazo najlepiej przyjmować w połączeniu z witaminą C, która poprawia jego wchłanianie.

 

Pamiętaj, gorsze samopoczucie może przytrafić się każdemu, ale kiedy obniżony nastrój towarzyszy Ci od dłuższego czasu, warto skonsultować się z lekarzem. On pomoże Ci znaleźć przyczynę Twojego problemu i doradzi jak go rozwiązać poprzez odpowiednie zmiany w diecie wsparte właściwą suplementacją.