Nasze działania i produkty mają jeden, według nas najistotniejszy dla człowieka cel – zdrowie.

+48 575 820 800
zamowienia@neospes.com

Blog

HomeZdrowieWitamina D
zdrowie suplementy diety neo spes kapsaicyna likopen amigdalina omega 3 omega 6 składniki diety zdrowie witamina d

Witamina D

Witamina D jest unikatowa, ponieważ obie postacie tej witaminy– cholekalcyferol (syntezowany w skórze lub pozyskiwany z pożywienia) oraz ergokalcyferol (powstający z ergosterolu występującego w drożdżach i grzybach kapeluszowych), podlegają dalszym przemianom do związków wykazujących działanie podobne do hormonów.

Witamina D jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój i mineralizację kości. Niezbędna jest w procesach kostnienia, gdyż ułatwia zamianę fosforu organicznego na nieorganiczny, i w powstaniu związków potrzebnych do budowy kości.

Pełni ona istotną funkcję w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej ustroju. Zwiększa wchłanianie tych pierwiastków z przewodu pokarmowego oraz wyrównuje ewentualny nieprawidłowy ich stosunek.

Witamina D ma również korzystny wpływ na układ mięśniowy i nerwowy. Regeneruje neurony, zwiększa masę i siłę mięśni. Ma działanie immunomodulujące i w pewien sposób antybakteryjne, gdyż aktywuje geny kodujące peptydy antyseptyczne. Wspomagająco działa na komórki szpiku kostnego, wątroby, stymuluje prawidłowe wydzielanie insuliny i tolerancję glukozy.