Nasze działania i produkty mają jeden, według nas najistotniejszy dla człowieka cel – zdrowie.

+48 575 820 800
zamowienia@neospes.com

Blog

HomeZdrowieWitamina K
witamina k zdrowie suplementy diety neo spes kapsaicyna likopen amigdalina omega 3 omega 6 składniki diety zdrowie

Witamina K

Witamina K zapewnia krzepliwość krwi oraz zatrzymuje krwawienia, gdyż jest niezbędna do wytwarzania czynnika przeciwkrwotocznego w wątrobie (przede wszystkim protrombiny), dzięki czemu również wspomaga prawidłowe krzepnięcie krwi. Przy niedoborach protrombiny lub któregoś z innych czynników krzepnięcia, krew krzepnie wolno lub nie krzepnie wcale i nawet małe skaleczenie może być przyczyną długotrwałego krwawienia.

Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, bierze udział w ochronie kości przed złamaniami, przeciwdziała osteoporozie, ponieważ uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej, wpływa też na wychwytywanie wapnia przez kości. Dłuższy niedobór witaminy K może doprowadzić do powstania osteoporozy – kości wówczas stają się kruche i łatwo dochodzi do złamania. Również zapobiega zwapnieniu żył oraz wpływa korzystnie na nerki oraz na przemiany metaboliczne kwasów nukleinowych, może uczestniczyć w karboksylacji białek (współdziała w syntezie osteokalacyny), posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

We krwi zdrowego człowieka znajduje się wiele różnych czynników krzepnięcia, które biorą udział w tworzeniu się skrzepów i hamują krwawienia. Witaminie K zawdzięczamy nie tylko właściwą krzepliwość krwi. Zmniejsza ona także nadmierne krwawienia miesiączkowe i uwapnia kości, co chroni przed osteoporozą, gdyż ma istotny wpływ na gospodarkę wapniową. Należy do grupy witamin nierozpuszczających się w wodzie, tylko w tłuszczach, dlatego są one potrzebne do procesu jej wchłaniania.

Pierwsza postać witaminy K, zwana witaminą K1, występuje w warzywach o zielonych liściach na przykład takich, jak brokuły, sałata, kapusta, szpinak, w truskawkach, oleju sojowym i niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego (jaja, wątroba wołowa). Następną postać witaminy, witaminę K2, wytwarzają bakterie w jelitach. Z kolei wyprodukowana sztucznie witamina K, nazywana K3, służy do uzupełniania niedoborów i może występować pod postacią rozpuszczalną w tłuszczach lub w wodzie.

Noworodki nie mają wystarczającej ilości witaminy K, ponieważ w ich jelitach nie ma jeszcze bakterii, które wytwarzają jej drugą postać. W związku z tym po urodzeniu dziecko otrzymuje profilaktycznie dawkę witaminy K, aby zapobiec skazie krwotocznej noworodków.

Groźny niedobór witaminy K

Niedobór witaminy K u dorosłych zdarza się w przypadku chorób jelit, wątroby i przy długotrwałym leczeniu antybiotykami. Leki obniżające poziom cholesterolu we krwi hamują wchłanianie witaminy K. U osób starszych, chorych na serce lub po udarze mózgu, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe jej działanie jest blokowane co może stać się przyczyną osteoporozy. Długie stosowanie tych leków zwiększa złamania kości. Obniżony poziom protrombiny we krwi, zwłaszcza u ludzi w podeszłym wieku, powoduje zaburzenia w obrębie przewodu pokarmowego takie jak nieprawidłowe wydzielania żółci, zaburzenia wchłaniania w jelicie cienkim.

Brak witaminy K prowadzić może do krwotoków z nosa, układu pokarmowego czy moczowego. Zjełczałe tłuszcze, nadużywanie leków (salicylanów lub antybiotyków) oraz środki konserwujące żywność w puszkach i gotowych produktach spożywczych niszczą niestety witaminę K, utrudniają jej wchłanianie lub prowadzą do przedwczesnego jej wydalania z organizmu. Niekorzystne jest też przebywanie w zanieczyszczonym środowisku oraz spożywanie żywności nafaszerowanej szkodliwymi substancjami konserwującymi.